ZLUDA Sayesinde NVIDIA CUDA Uygulamaları Artık AMD GPU’larda Çalışabiliyor

ZLUDA, NVIDIA CUDA’da yazılan yazılımların herhangi bir kod değişikliğine gerek kalmadan AMD donanımlarında çalışmasını sağlayan bir proje olarak ortaya çıktı. Başlangıçta Intel OneAPI üzerinden çalışacak bir CUDA uygulaması olarak geliştirildi ve CUDA uygulamalarının Intel donanımında çalışmasını sağladı. Ancak AMD projeyi devraldı ve projenin HIP/ROCm platformu aracılığıyla AMD GPU’larında çalıştırılması için geliştiriciyle iletişime geçti.

ZLUDA ile geliştiriciler artık kodda değişiklik yapmak zorunda kalmadan CUDA özellikli uygulamaları AMD GPU’larda çalıştırabiliyor. Geliştiriciler CUDA’nın yerini alan ZLUDA kütüphanesini dahil ederek uygulamalarını Radeon GPU’larda sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirler. Bu da AMD donanımı için özel olarak optimize edilmemiş yazılımların artık CUDA desteğinden yararlanabileceği anlamına geliyor.


ZLUDA Testi Phoronix Tarafından Gerçekleştirildi Kaynak: Phoronix

Proje başlangıçta AMD tarafından durduruldu ancak geliştirici kodu ücretsiz açık kaynaklı yazılım olarak yayınlamayı başardı. Bir teknoloji haber sitesi olan Phoronix, kütüphaneyi test etti ve CUDA özellikli yazılımın ROCm üzerinde herhangi bir değişiklik gerektirmeden sorunsuz bir şekilde çalıştığını doğruladı.

Bu gelişme, CUDA‘nın Blender 4.0 veya V-Ray gibi yazılımlar için render API’si olarak kullanılmasına yönelik olasılıkların önünü açıyor. Zaten kendi Radeon HIP hesaplama oluşturucusuna sahip olan Blender’da ZLUDA kitaplığının kullanılması aslında Radeon GPU’larda HIP’e kıyasla daha hızlı performansla sonuçlanabilir.

ZLUDA kütüphanesi henüz tüm uygulamaları desteklemese de proje artık diğer geliştiricilerin desteğiyle devam edebilecek. AMD’nin projeyi iki yıllığına finanse etme ve ardından desteği kesme kararının ardındaki nedenler belirsiz. Ancak şu anda HIP’i destekleyen yazılımların iki yıl öncesine göre daha az olduğunu belirtmekte fayda var.


ZLUDA’nın OpenCL ile Karşılaştırılması Kaynak: GitHub

ZLUDA’nın arkasındaki tek geliştirici Andrzej Janik, proje üzerindeki çalışmalarına devam edecek. İlginç bir olasılık ise Radeon GPU’larda ZLUDA aracılığıyla NVIDIA DLSS’nin (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) kullanımının araştırılmasıdır. Resmi proje sayfası, AMD GPU’lara odaklanılmasını yansıtacak şekilde güncellendi ve geliştirici ZLUDA’yı OpenCL uygulamasıyla karşılaştıran kıyaslama sonuçlarını paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir