Tunç Soyer: Cumhuriyetimizi kemirmeye çalışıyorlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Menemen’de “Halkın düşmanları bugün de Cumhuriyetimizi kemirmeye çalışıyor. Aradan tam 100 yıl geçti. Kadınların hür ve eşit olmasını bir türlü hazmedemediler. Devlette ve eğitimde laikliği asla kabul edemediler. Fikri hür, vicdanı hür Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yeni Menemen olaylarını hayal etmeye devam ediyorlar. Okullarımızı tarikatlara açmaya çalışan karanlık zihniyete asla izin vermeyeceğiz. Biz Mustafa Kemal’in İzmir’iyiz. Cumhuriyet devrimlerinin ebedi bekçileriyiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu:

LAİKLİK DÜŞMANI BİR AVUÇ HAİN KARŞISINDA BİZLER, CUMHURİYETİN AŞILMAZ KALESİYİZ: Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan, Bekçi Şevki; 93 yıl sonra bugün bizimle buradalar. Bedenleri aramızda olmasa da yürekleri burada, cesaretleri burada, yoldaşları burada. İnandılar, dövüştüler fakat ölmediler. Ölümsüzleştiler. Bugün bu törende biz hepimiz Kubilay’ız, Hasanız, Şevkiyiz, devrimlerin bekçisiyiz… Laiklik düşmanı bir avuç hain karşısında bizler, Cumhuriyetin aşılmaz kalesiyiz. Gözümüzü asla kırpmadan ilelebet buradayız.

TARİH KAHRAMANLARI YAZAR, HALK DÜŞMANLARINI YAZMAZ: Vatansever kardeşlerim; tarih korkakları, hainleri yazmaz. Kendi çıkarlarından başka hiçbir şeyi düşünmeyenleri, saltanat ve hilafet sevdalılarını, mandacıları yazmaz. Bağımsızlık için, hürriyetimiz için bir an olsun gözünü kırpmayanları, canları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni payidar kılanları yazar. Tarih, kahramanları yazar, halk düşmanlarını yazmaz. Tarih, dün vefat eden kahraman şehitlerimizi de yazacak. Piyade Teğmen Ramazan Günay, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu, Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın tarih sizi de yazacak kahraman şehitlerimiz…

HALKIN DÜŞMANLARI BUGÜN DE CUMHURİYETİMİZİ KEMİRMEYE ÇALIŞIYOR: Yazık ki halkın düşmanları bugün de Cumhuriyetimizi kemirmeye çalışıyor. Aradan tam 100 yıl geçti. Kadınların hür ve eşit olmasını bir türlü hazmedemediler. Devlette ve eğitimde laikliği asla kabul edemediler. Fikri hür, vicdanı hür Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yeni Menemen olaylarını hayal etmeye devam ediyorlar. Yok öyle ama. Öyle ama yok… Cumhuriyetin çocukların buna asla geçit vermez, vermedi, vermeyecek. Milyonlarca Kubilay, milyonlarca Hasan, milyonlarca Şevki Cumhuriyet devrimlerinin başında ilk günkü gibi canla başla nöbet tutuyoruz, tutmaya devam edeceğiz.

Bizler, ‘Sen başla, bitiren bulunur’ diyen Hasan Tahsin’in evlatlarıyız. Siyasi İslamcılıkla toplum mühendisliği yapılmasına, dini referanslarla eğitim sisteminin şekillendirilmesine bu ülkenin aydınlık yüzü, ilerici ve devrimci İzmir asla geçit vermez. Bizi bu yoldan kimse döndüremez. Cumhuriyetin devrimlerine kimse göz dikemez. Yüzyıldır Cumhuriyet nesilleri yetiştiren eğitim yuvalarına, okullarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız.

OKULLARIMIZI TARİKATLARA AÇMAYA ÇALIŞAN KARANLIK ZİHNİYETE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ: Ulu önderimizin ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimize sahip çıkmak istiyorsak şu iç şeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var; cesarete, bir arada olmaya ve umuda… Biliyorum ki, bizler bu üç erdeme sahibiz. Bugün burada Cumhuriyetin devrimlerinden hazmedemeyen halk düşmanlarına karşı, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında o devrimleri ölümsüzleştireceğimize bir kere daha ant içiyoruz. 93 yıl önce bugün, Cumhuriyet şehitlerimiz bir avuç hain karşısında nasıl dimdik durduysa biz de bu karanlığın karşısında dimdik duracağız. Özgürlüğümüze, demokrasiye, barışa ve adalete zarar vermeye çalışanlara asla geçit vermeyeceğiz. Okullarımızı tarikatlara açmaya çalışan karanlık zihniyete asla izin vermeyeceğiz. Biz Mustafa Kemal’in İzmir’iyiz. Cumhuriyet devrimlerinin ebedi bekçileriyiz. Şimdi sıra bizde. Yaşasın demokrasi, yaşasın laiklik, yaşasın Cumhuriyet… (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir