Odatv ayrıntıyı yakalar: ‘Eski’meyen Kılıçdaroğlu

CHP’nin kasım ayında düzenlenen kongresinde başkanlığı Özgür Özel’e kaptıran Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi için kullandığı unvan dikkat çekmeye devam ediyor. Kendisi için “eski” unvanının kullanılmasından imtina eden Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi 7. Genel Başkanı” unvanını kullanmayı tercih ediyor.

Sosyal medya hesaplarında “Cumhuriyet Halk Partisi 7. Genel Başkanı” yazan Kılıçdaroğlu’nun aynı hassasiyeti Sözcü gazetesinde yayınlanan köşe yazısında da gösterdi.

KENDİSİNE DEĞİL BAŞKALARINA “ESKİ”

Gazete için bir yazı kaleme alan Kılıçdaroğlu’nun yanında “Cumhuriyet Halk Partisi 7. Genel Başkanı” yazısı yer aldı.

Kendisine “eski” dedirtmeyen Kılıçdaroğlu’nun, diğer siyasetçiler için “eski” kelimesini sık bir şekilde kullandığı görülüyor.

İşte Kılıçdaroğlu’nun o paylaşımları…

NEREDEN GELİYOR

İlgili makama gelen şahsın, makama oturan kaçıncı isim olduğunu belirtmek için kullanılan bu tabir, genellikle cumhurbaşkanları için kullanılıyor. Eski başbakan, bakanlar ya da genel başkanlar için bu tabir kullanılmıyor. Bu durumda Kılıçdaroğlu bir istisna teşkil ediyor.

Hayattaki eski cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer’in 10. Cumhurbaşkanı olması hasebiyle “10. Cumhurbaşkanı”, Abdullah Gül için ise “11. Cumhurbaşkanı” ifadesi kullanılıyor. Keza aynı şekilde 2015’te hayatını kaybeden Süleyman Demirel için de “9. Cumhurbaşkanı” denmekte.

Özel Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir