Mustafa Karaalioğlu: Murat Kurum matematiksel olarak yarışa önde başlıyor

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, dün Erdoğan‘ın Haliç Kongre Merkezi’nde İBB adaylığı için açıkladığı Murat Kurum‘a işaret ederek,” Tam da İmamoğlu’nun her fırsatta gerçek rakibinin Erdoğan olduğunu söylediği veya ima ettiği ortamda ilk gün Kurum’dan kendini gösterme imkanının esirgenmesi yanlış oldu” dedi. Kurum’un n Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde beklenen Maraş depremine karşı bir şey yapılmadığını kaydeden Karaalioğlu, ” Tarihin en büyük felaketinin gelişi eli kolu bağlı izlendi. Tablo böyleyken Murat Kurum deprem konusunu gündeme getirmemeye dikkat ederek başka projelere yönelirse daha iyi sonuç alır. Çünkü, İstanbul’u muhtemel bir depremden korumak iddiası inandırıcı olmayabilir.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Karaalioğlu’nun “Murat Kurum… Artıları, eksileri” başlıklı köşe yazısı şu şekilde:

“Artılarına bakalım (…) Kurum’un projeci ve mühendis yaklaşımı kendisi için seçimde avantaj olabilir. Trafik sorunu için yeni bir yaklaşım üretebilir ki bu malum, İstanbul’un en büyük meselesidir. Veya çevre sorunları ve sosyal belediyecilik gibi alanlarda yeni fikirlerle İstanbul halkının dikkatini çekebilir. Ama depreme hazırlık veya daha fazla konuttan bahsetmek Maraş Depremi’nin ve o depreme karşı hazırlıksızlığını hatırlatmaktan başka sonuç doğurmaz.

Bütün bunlara karşı Kurum, 2019’da güçlü ve taze bir ittifak (CHP- İyi Parti- Saadet) ve HDP’nin aday koymadığı durumla kıyaslandığında çok daha şanslı. Bugün, İyi Parti ittifaktan ayrıldı ve HDP de çok muhtemel seçime ayrı adayla giriyor. Murat Kurum, matematik olarak yarışa önde başlıyor.

2019 seçim tecrübesinden hareketle Kurum’a kazanma tutkusunu göstermesi de tavsiye edilir. Binali Yıldırım’da bu yoktu ve zaten kazanamadı. Ama Yıldırım’ın partide rakibi yoktu, yani kimsenin sırasını almadı. Zaten doğal adaydı. Kurum ise, birçok önemli isim (Koca, Yerlikaya, Göksu, Turan gibi) kenarda tutularak aday gösterildi.

31 Mart seçimi ve İstanbul yarışı hayırlı olsun. Ağır travmalar yaşayan demokrasimiz için dürüst, adil, temiz ve ahlaklı bir yarış olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir