Behzat Ç. CHP’den nasıl aday oldu? İsmini ilk kim gündeme getirdi? İşte Erdal Beşikçioğlu’nun adaylığının perde arkası

Yerel seçimler yaklaşırken CHP başkan adaylarını belirleme sürecine hız verdi. Son Parti Meclisi’nde 242 seçim çevresinde daha belediye başkanı adaylarını belirleyen CHP, Ankara Etimesgut için tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu’nu karara bağladı.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Parti Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen Beşikçioğlu’nun adaylığı parti içinde de dışında sürpriz olarak nitelendirildi. Beşikçioğlu’nun aday olma sürecini Ankara İl Başkanı Ümit Erkol anlattı.

Erkol’un verdiği bilgiye göre Ankara il yönetimi kentte aday gösterilecek belediye başkanları ve meclis üyeleriyle ilgili bir masa kurdu. “Ankara’da kiminle, nasıl kazanırız” sorusuna yanıt aranan komisyonda ilçe belediye başkan adaylığı için yapılan başvurular değerlendirildi, bunlarla ilgili anketler yapıldı. Anketlerde “Olumlu” gelen isimler ilgili organlarla paylaşıldı ve son değerlendirmelerin ardından adaylıkları ilan edilmeye başlandı.

İLK ÖNERİ 17 YAŞINDAKİ BİR GENÇTEN GELMİŞ

Komisyon kazanmaya yakın oldukları ilçeler için daha da özel bir çalışma yaptı. Etimesgut ilçesi bunlardan biriydi. Çok sayıda adayın başvuru yaptığı ilçede “Kiminle kazanırız?” arayışı içinde 17 yaşında bir gençten “Erdal Beşikçioğlu neden olmasın” önerisi geldi. Öneri ilgi çekince hemen bir simülasyon yapıldı ve kazanma olasılığının daha da arttığı görüldü. Bunun üzerine Beşikçioğlu’nun adı CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e iletildi. Özel de olumlu bulunca Beşikçioğlu ile görüşme trafiği başladı.

TEKLİF İLK GELDİĞİNDE BEŞİKÇİOĞLU ÇOK ŞAŞIRMIŞ, İKNA EDEN ÖZEL OLMUŞ

Görüşme trafiğini yürüten CHP Ankara İl Başkanı Erkol, Beşikçioğlu’na bu öneriyi ilk götürdüklerinde “Behzat Amirin çok şaşırdığını” söyledi. Hiç politika düşünmeyen Beşikçioğlu ilk görüşmede olumlu yanıt vermedi. Beşikçioğlu’nu ikna eden ise CHP Genel Başkanı Özel oldu.

Özel, Beşikçioğlu ile adının açıklandığı Parti Meclisi toplantısından bir gün önce parti dışında bir görüşme yaptı. Son nokta ise Beşikçioğlu’nun adının kamuoyuna duyurulduğu Parti Meclisi toplantısı öncesi konuldu. CHP Genel Merkezi’ne giden Beşikçioğlu, Genel Başkan Özel ile bir kez daha görüşerek adaylığı kabul etti.

“KAZANMAYA ÇOK YAKINIZ”

Parti yetkilileri Beşikçioğlu’nun adaylığının Etimesgut’taki adaylık düğümünü de çözdüğünü söyledi. Çok sayıda ismin aday olduğu ilçede, örgütteki tartışmanın da flaş bir isim belirlenerek ortadan kalktığını söyleyen parti yetkilileri “Kazanmaya çok yakınız. Ya kazanacağız ya kazanacağız. Beşikçioğlu da büyük güç katacak” değerlendirmesinde bulundu.

Beşikçioğlu’nun Gençlerbirliği’nin efsane başkanı İlhan Cavcav’ın yeğeni olduğuna dikkat çeken partililer, bu yakınlığın da spor camiasından gelecek desteği de artıracağı görüşünü paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir