ABD’den askeri yardım için uluslararası savaş hukukuna uyma koşulu

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’den askeri yardım alan yabancı hükümetlerin uyması gereken standartları vurgulayan bir kararname yayınladı.

Bildiriye göre, ülkenin Dışişleri Bakanlığı savunma desteği alan yabancı hükümetlerden 180 gün içinde yazılı taahhüt talep edecek. İsrail gibi savaş halindeki ülkeler içinse bu süre 45 gün olarak belirlendi. Biden bu kararname öncesinde, İsrail’in Gazze’de “sınırı aştığını” söylemişti.

İSRAİL’E YILDA 3,8 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ DESTEK

ABD 100 ülkeye askeri yardım gönderiyor ve İsrail 1950’den bu yana bu ilkelerin başını çekiyor. İsrail ABD’den her yıl 3,8 milyar dolar değerinde silah ve teçhizat yardımı alıyor.

Yayınlanan kararnamede belirtildiğine göre ABD’den silah yardımı alan ülkelerin, savaş sırasında sivillere gönderilen yardımların ulaştırılmasını da garanti altına alması gerekecek.

Kararnamenin destekçilerinden olan senatörlerden Chris Van Hollen, Biden’ın böylece İsrail hükümetine baskıyı artırabileceğini söyledi.

Üst düzey bir yetkili, “Bunu herhangi bir ülke veya ülkenin bu standartları ihlal ettiğini düşündüğümüz için yayınlamıyoruz. Eğer bunu yapsaydık, bunu uzun zaman önce duymuş ve sonuçlarını görmüş olurdunuz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir