11 ayda 9.2 milyar dolar doğrudan yatırım geldi

Türkiye, 2023 Kasım’da yatırım sermayesi girişleriyle 642 milyon , yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 256 milyon dolar, borçlanma araçları vasıtasıyla 410 milyon dolar değerinde UDY girişi kaydetti. 2023’ün ilk 11 ayında ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27’lik bir düşüşle toplamda 9.2 milyar dolar düzeyinde bir UDY girişi kaydedildi. Bu yatırımın 4.8 milyar doları, yatırım sermayesi şeklindeydi.

EN FAZLA BANKACILIĞA

2023 Kasım’da Katar’ın yüzde 47’lik pay ile Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinde öne çıktı. Aynı ay içerisinde Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinde Katar’ı, yüzde 11’lik pay ile Almanya ve yüzde 7’lik pay ile Birleşik Krallık (BK) takip etti. Yılın ilk 11 ayında ise, Avrupa Birliği (AB-27) ülkeleri, toplam yatırımlardan yüzde 56’lık bir pay alırken, Orta Doğu ülkelerinin payı yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Finans ve sigorta alanındaki 318 milyon dolarlık yatırım girişinin spesifik olarak 300 milyon dolarlık kısmının bankacılık yatırımı olduğu kaydedildi. Aynı ay içerisinde, toptan ve perakende ticaret yüzde 14, bilgisayarların, elektrik-elektronik ve optik ürünlerin imalatı yüzde 7’lik payıyla, yatırım sermayesi girişleri açısından en çok yatırımın gerçekleştiği diğer sektörler oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir