Rusya’ya yönelik yaptırımlar felaketin kapısını açıyor… Petrol sızıntısı alarmı

Dünyanın en büyük nakliye sigortası şirketlerinden birinin genel müdürü, Rusya’ya uygulanan yaptırımların feci bir petrol sızıntısı riskini artırdığı konusunda uyardı. Yaptırımların binlerce gemiyi sigorta şirketlerinin sorumluluğundan yoksun bıraktığını belirten Norveç merkezli sigorta şirketi Gard’ın CEO’su Rolf Thore Roppestad, “Gerçekleşmeyi bekleyen sosyal ve çevresel bir felaket var. Bu hepimiz için büyük bir endişe kaynağı olmalı” dedi.

Sigorta uzmanları, en büyük endişe alanının Baltık Denizi ile Danimarka ve İsveç arasındaki boğazlar olduğunu düşünüyor.

İngiltere merkezli Financial Times’a demeç veren Roppestad, Rusya Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana, dünyada binlerce geminin güvencesiz olarak ticaret yaptığını öne sürdü. Dünyada okyanus üzerinden yapılan sevkiyatın yüzde 90’ından fazlası büyük sigorta şirketlerinden oluşan ‘Uluslararası Grup’ üyesi şirketler tarafından yapılıyordu. Ancak Rus ürünleri yaptırımlar nedeniyle bu şirketler tarafından sigortalanamaz hâle geldi.

Roppestad, olası bir kaza durumunda en kötü senaryo riskinin çok daha yüksek olduğunu söyledi. Roppestad, Rus filolarının yerel sigorta şirketleri tarafından sigortalandığını belirtirken “Bir şeyler ters giderse bir kazayı etkili bir şekilde değerlendirileceği konusunda ikna olamadım” dedi.

Sigorta uzmanlarına ve gemi kayıtlarına göre, yaptırımlardan kaçınan birçok gemi, Rusya ve Ortadoğu’daki diğer sigorta şirketlerine güveniyor. İran ve Venezuela da yaptırımlardan kaçınmak için uzun süredir birkaç yüz gemiden oluşan kendi gölge filolarını kullanıyor.

Geçtiğimiz aralık ayında da Türkiye, Boğazlardan geçen ham petrol tankerlerinin sigorta kapsamları üzerinde taleplerde bulunmuş, tankerlerin yarattığı trafik boğazda ciddi bir sıkışıklığa neden olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*