AKP Samsun’da neler oluyor… Soylu vekilliği istemedi adaylar salonu boş bıraktı

Tolga Birgücü

AKP içerisinde tartışmalara yol açan seçim çevrelerinden biri de Samsun oldu. Aday adaylarının isteksiz olması, şehirdeki “prens-prenses” tartışması derken son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teklifine rağmen Samsun’dan milletvekili olmak istememesi bardağı taşıran son damla oldu.

AKP’nin Samsun Milletvekili Aday Adayı tanıtım toplantısına, aday adayları dahi katılmadı. Her dönem sayıları düşen aday adaylarındaki isteksizlik, bu seçimde de hissedildi.

AKP’nin Samsun’da her seçim döneminde düşüş gösteren Milletvekili Aday Adayı sayısında bu yıl da aynı tablo yaşandı. 14 Mayıs’ta gerçekleştilecek seçimler için 89 kişinin başvuru yaptığı Samsun’da bugün aday adayı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Daha önceki seçimlerde aday adayları sayısı 180’lerin üzerine çıkmıştı.

ADAY ADAYLARI BİLE TOPLANTIYA KATILMADI

Aday adayları Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda organize edilen toplantıda tanıtılırken, aday adayı olmak için istifa eden eski AKP eski İl Başkanı Ersan Aksu başta olmak üzere listedeki pek çok isim toplantıya katılım sağlamadı.

HEYECAN DÜŞÜK SEVİYELERDE

Her dönem salonu dolduran milletvekili ve parti yöneticileri de bu toplantıya katılım sağlamadı. Salondaki boşluklar gözlerden kaçmazken, heyecan düşük seviyelerdeydi.

AKP’DE “PRENS-PRENSES” ÇEKİŞMESİ

Samsun’da yaşanan bu isteksizliğin bir diğer sebebi de içeride yaşanan çekişmeler olduğu biliniyor.

Bunun nedeni ise AKP Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve eski Bakan Suat Kılıç…

Bu ikilinin ortak özelliği ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın olmaları. Samsun’da bu ikili için Tayyip Erdoğan’ın “prens ve prensesi” tanımı yapılıyor.

Bir önceki dönem Samsun’da üçüncü sıradan TBMM’ye giren Çiğdem Karaaslan’ın bu dönem ilk sırayı istediği ifade edildi.

Çiğdem Karaaslan’ın Samsun’dan yeniden milletvekili adayı olmasını isteyen isimler arasında Hayati Yazıcı da bulunuyor.

Üç dönem kuralına takıldığı için siyasete bir dönem ara veren Suat Kılıç bu seçimlerle birlikte Meclis’e geri dönmeyi istiyor. Suat Kılıç, Samsun’da ilk sırayı almak için kulis yapıyor.

SÜLEYMAN SOYLU DA SAMSUN’U İSTEMİYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’dan milletvekili olmasını istediği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu talebi geri çevirmek istediği de ileri sürüldü.

Ankara kulislerinde Bakan Soylu’nun, bu seçimde aday olmak istemediğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “affını istediği” konuşuluyordu.

Ancak Erdoğan, Soylu’nun bu talebini reddetmiş ve daha önceden Trabzon ve İstanbul’dan milletvekili seçilen Soylu’yu 14 Mayıs için Samsun’dan milletvekili adayı olarak listeye yazdığı iddia edildi.

İşte o fotoğraflar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir